W Majdanie Zbydniowskim, w gminie Zaleszany, w powiecie stalowowolskim odbyła się w niedzielę XXVI Podkarpacka oraz XV Ogólnopolska Parada Straży Wielkanocnych, w której udział wzięła również Straż Grobowa z parafii Gwizdów, wespół z Orkiestrą Dętą z Brzózy Królewskiej.
Do udziału w tegorocznej paradzie zgłosiło udział 45 oddziałów oraz 16 orkiestr towarzyszących, głównie z Podkarpacia. Swój udział w paradzie zgłosiły także oddziały z drugiego końca Polski, z województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Honorowy patronat nad imprezą objęli marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Gwizdowskie Turki powstały w 1972 roku przy parafii Matki Bożej Pocieszenia. Turki z Gwizdowa kilkukrotnie uczestniczyły w podkarpackich paradach wielkanocnych, poza tym występują głównie w swojej parafii w czasie najważniejszych uroczystości kościelnych. W 2003 roku występowały jako obstawa uroczystości nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego, a w 2008 roku 100–lecia Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Gwizdowie. Cyklicznie biorą oni udział w uroczystościach Bożego Ciała i odpustach parafialnych. W 2011 roku uczestniczyli w prymicjach ks. Karola Burdy, a 5 i 6 marca 2012 pomagali podczas Peregrynacji Krzyża Papieskiego i Relikwii Bł. Jana Pawła II. W 2017 roku formacja aktywnie włączyła się w obchody Gminnego Święta Plonów – Dożynki Gminne, które odbyły się na stadionie sportowym w Biedaczowie.
Noszą zielone mundury z barwnymi sznurami, koczotami i biało – czerwoną szarfą na piersiach, czarne spodnie z biało – czerwonymi lampasami, wysokie zielone czapki z konwalijkowymi bukietami i pawimi lub bażancimi piórami. Wyposażeni w szable, prezentują musztrę w układzie min.: dwójek, czwórek, gwiazdy i krzyża.
W styczniu 2018 rok Ochotnicza Straż Pożarna w Biedaczowie złożyła, pozytywnie już zaopiniowany, wniosek o powierzenie grantu w ramach Projektów grantowych – zachowanie dziedzictwa lokalnego, z przeznaczeniem na zakup umundurowania i szabli. Celem projektu jest zakup szabli i marynarek, wraz z ich obszyciem na wzór tradycyjnych strojów straży grobowej, używanych w naszym Sołectwie od blisko 45 lat. Marynarka od munduru obszyta będzie tasiemkami w miejscach wypustek oraz na klapach, kołnierzu, mankietach – użyta będzie do tego taśma pasmanteryjna w kształcie zygzakowatym, w kolorze stalowym, srebrzystym lub żółtym, złocistym (nawiązująca do generalskiego haftu łamanego, tzw. wężyka). Mankiety, kołnierz oraz pas między szlicami będą obszyte szerokim pasem sukna czerwonego lub złocisto-kolorową tkaniną. Naramienniki będą ozdobione frędzlami lub grubszymi skręconymi sznurami, naśladującymi tzw. buliony. Ponadto w każdym z mundurów będą wszyte oficerskie sznury naramienne w różnych kolorach. W skład tego unikatowego, niezmiennego od pokoleń umundurowania wchodzą nie tylko bogato zdobione marynarki, ale także replika szabli polskiej oficerskiej wz.1921 z pochwą i ozdobną rękojeścią.
Łukasz Fleszar
>